FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Combined Material & Grade | Grade Alloy Steel |
| Dimensional Standards | ASME B18.3 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 6 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Head Dia. | 13 mm |
| Head Height | 8 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 55 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Material Quality Standards | Astm A574 |
| Material Type | Steel |
| Max. Temp. | 400°F |
| Min. Temp. | -20°F |
| Min. Thread Length | 28 mm |
| Screw Length | 55 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 160000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.57 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC FELED3BDSA Hazardous Lighting Fixture, Power 43W
- GEARENCH 131-45-09D
- SMC VALVES NCDQ8AZ200-400 Compact Cylinder, 2 Inch Size, Double Acting, Auto Switch
- WOODHEAD 1301020083 105S Rubber Hand Lamp, 100W, Quick Open Guard, Reflector, Switch
- VIKAN 69721 Scraper, 3 Inch Size, Stainless Steel, Pink
- WILTON TOOLS 2904200 Pipe Jaws
- AMETEK LAMB 550550 550550000 Motor, 10 HP, 3 Phase, 230/460V, TEFC
- EATON XTAR025C21E024 Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 208 V 50 Hz, 2No-2No, C Frame, 45 mm, 16-24 A
Explore More
- KEYSHAFT
- Laboratory Funnels
- Test Equipment Accessories
- Distance Meters
- Farm Duty Motors
- Loupes
- AKRO-MILS 35230 Nest And Stack Totes
- AKRO-MILS 33228 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- ML KISHIGO High Visibility Vests, Orange
- LUMENITE CONTROL TECHNOLOGY INC. Liquid Probe Waterproof
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/16-16 Un
- EATON Rotary Disconnect Shaft Extensions
- GATES High Torque Pulleys, 20MM Pitch
- JUSTRITE Sure-Grip EX Series Countertop Safety Cabinets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M8C55KCS Socket Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Std, 55 mm Lg., 8 mm Head Ht.
€136.65 /pack
