GRAINGER M55300.050.0030 Machine Screw Flat M5 X 0.80 X 30 Length, 25PK | AG2HMQ 31JR93
GRAINGER M55300.050.0030 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 30 mm Lg., Flat, Phillips, Plain, Gr. A4
Item: AG2HMQModel: M55300.050.0030Cross Ref: 31JR93
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Type Phillips
Fastener Length 30 mm
Head Angle 90°
Head Dia. 9.3 mm
Head Height 2.5 mm
Head Type Flat
Length 30 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 2.5 mm
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101526 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 30 mm
Thread Pitch 0.8 mm