GRAINGER M55300.050.0020 Machine Screw Flat M5 X 0.80 X 20 Length, 25PK | AG2KRG 31KJ10
GRAINGER M55300.050.0020 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 20 mm Lg., Flat, Phillips, Plain, Gr. A4
Item: AG2KRGModel: M55300.050.0020Cross Ref: 31KJ10
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Type Phillips
Fastener Length 20 mm
Head Angle 90°
Head Dia. 9.3 mm
Head Height 2.5 mm
Head Type Flat
Length 20 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 2.5 mm
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101526 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 20 mm
Thread Pitch 0.8 mm