GRAINGER M55300.050.0016 Machine Screw Flat M5 X 0.80 X 16 Length, 25PK | AG2KRF 31KJ09
GRAINGER M55300.050.0016 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 16 mm Lg., Flat, Phillips, Plain, Gr. A4
Item: AG2KRFModel: M55300.050.0016Cross Ref: 31KJ09
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Type Phillips
Fastener Length 16 mm
Head Angle 90°
Head Dia. 9.3 mm
Head Height 2.7 mm
Head Type Flat
Length 16 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101526 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 16 mm
Thread Pitch 0.8 mm