GRAINGER M55300.040.0016 Machine Screw Flat M4 X 0.70 X 16, 50PK | AH3EHJ 31JR92
GRAINGER M55300.040.0016 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, SS, 16 mm Lg., Flat, Phillips, Plain, Gr. A4
Item: AH3EHJModel: M55300.040.0016Cross Ref: 31JR92
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 6G
Dimensional Standards Din 965H, Din En Iso 7046
Drive Phillips
Drive Size #2
Drive Type Phillips
Fastener Length 16 mm
Finish Plain
Grade Grade A4
Head Angle 90°
Head Dia. 8.4 mm
Head Height 2.7 mm
Head Type Flat
Length 16 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101526 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 16 mm
Thread Pitch 0.7 mm