GRAINGER M55050.140.0050 Socket Head Cap Screw A4 Stainless Steel M14 x 2.00, 50mm Length, 10PK | AH7XYE 38EA94
GRAINGER M55050.140.0050 Socket Head Cap Screw, M14x2 Thread Size, Cylindrical, 50 mm Lg., 14 mm Head Ht.
Item: AH7XYEModel: M55050.140.0050Cross Ref: 38EA94
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 12 mm
Grade Grade A4
Head Dia. 21 mm
Head Height 14 mm
Head Type Standard
Length 50 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Length 50 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm
Thread Size M14 x 2
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.78
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78