GRAINGER M55050.050.0070 Socket Head Cap Screw A4 Stainless Steel M5 x 0.80, 70mm Length, 50PK | AH7XXM 38EA78
GRAINGER M55050.050.0070 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Cylindrical, 70 mm Lg., 5 mm Head Ht.
Item: AH7XXMModel: M55050.050.0070Cross Ref: 38EA78
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Grade Grade 316
Combined Material Stainless Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 50
Drive Size 4 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade A4
Head Dia. 8.5 mm
Head Height 5 mm
Head Type Standard
Length 70 mm
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 316
Material Grade/class 316
Material Type Stainless Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 700 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm
Thread Size M5 x 0.8
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.6
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.