GRAINGER M51340.050.0035 Machine Screw Pan M5 X 0.80 X 35 Length, 100PK | AG2KRB 31KH94
GRAINGER M51340.050.0035 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 35 mm Lg., Fillister, Phillips
Item: AG2KRBModel: M51340.050.0035Cross Ref: 31KH94
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Dimensional Standards Din 7985H, Din En Iso 7045
Drive Phillips
Drive Size #3
Drive Type Phillips
Fastener Length 35 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 10 mm
Head Height 3.8 mm
Head Type Cheese
Length 35 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 3.8 mm
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101526 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 35 mm
Thread Pitch 0.8 mm