GRAINGER M51300.060.0050 Machine Screw Flat M6 X 1 X 50 Length, 50PK | AG2KQY 31KH88
GRAINGER M51300.060.0050 Machine Screw, M6x1 Thread Size, SS, 50 mm Lg., Std, Flat
Item: AG2KQYModel: M51300.060.0050Cross Ref: 31KH88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Phillips
Drive Size #3
Drive Type Phillips
Fastener Length 50 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Angle 90°
Head Dia. 11.3 mm
Head Height 3.3 mm
Head Type Flat
Length 50 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Screw Size M6
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101526 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 50 mm
Thread Pitch 1 mm