FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 6G |
| Dimensional Standards | Din 965H, Din En Iso 7046 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 40 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Angle | 90° |
| Head Dia. | 8.4 mm |
| Head Height | 2.2 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 40 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Minimum Head Height | 2.2 mm |
| Screw Size | M4 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 101526 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 40 mm |
| Thread Pitch | 0.7 mm |
| Thread Size | M4 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.33 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318156070 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Thread Type | Head Dia. | Tensile Strength | Class | Drive Size | Grade | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1ZY95 | #0-80 | 0.035" | Fine | 0.112" | 60000 psi | Class 2A | #0 | Grade 18-8 | 100 | €14.84 | |
![]() |
1ZY97 | #0-80 | 0.035" | Fine | 0.112" | 60000 psi | Class 2A | #0 | Grade 18-8 | 100 | €16.18 | |
![]() |
1ZY99 | #0-80 | 0.035" | Fine | 0.112" | 60000 psi | Class 2A | #0 | Grade 18-8 | 100 | €20.90 | |
![]() |
2AA24 | #1-72 | 0.043" | Fine | 0.137" | 60000 psi | Class 2A | #0 | Grade 18-8 | 100 | €19.27 | |
![]() |
U51300.008.0012 | #2-56 | 0.051" | Coarse | 0.162" | 60000 psi | Class 2A | #1 | Grade 18-8 | 100 | €8.47 | |
![]() |
U51300.008.0018 | #2-56 | 0.051" | Coarse | 0.162" | 60000 psi | Class 2A | #1 | Grade 18-8 | 100 | €7.51 | |
![]() |
U51300.008.0025 | #2-56 | 0.051" | Coarse | 0.162" | 60000 psi | Class 2A | #1 | Grade 18-8 | 100 | €6.90 |
Explore Products
- COOPER B-LINE AP-ABFD Operator Adaptor Kit
- EATON XBQT15D22BU Multi-Conductor Terminal Block, 550/600/800 V, 15/10/17.5A, 4 Wire
- BOSTON GEAR 746A51.X2438 Shaft Couplings and Collar
- APPLETON ELECTRIC CG56100NA Cord Grip, Nickel/Aluminium, 1 Inch Size
- ALEMITE 7608-1 Air Regulator
- DUTTON-LAINSON 6460 22380 Pivoting Jack, Topwind, 1000 Lbs
- BEHRINGER SYSTEMS R9HZ7350-AL BEHRINGER PIPE SYSTEMS R9HZ7350-AL
- E JAMES & CO 1507-3/32A Rubber Sbr 3/32 Inch Thick 12 x 12 Inch Red
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Broach Holders
- LED Light Panels
- Storage Trunks and Site Boxes
- Load Center and Panelboard Accessories
- Cable Cutters
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Detachable Knit Elastic
- ANSELL 88-394 Alphatec Unlined Chemical Resistant Gloves
- ANSELL 58-430 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- FERNCO 3000 Proflex Series Couplings
- DWYER INSTRUMENTS SFI-100 Series Midwest Sight Flow Indicators
- RENFROE Plate Clamp
- DORIAN D2 Turning, Facing And Boring Toolholder
- COOPER B-LINE Commercial Meter Pedestals
- SPEARS VALVES PVC 80 PSI PIP Reducing Couplings, Gasket x Gasket
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51300.040.0040 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, SS, 40 mm Lg., Flat, Phillips, Plain
€21.61 /pack







