GRAINGER M51300.030.0020 Countersunk Head Screw, M3 x 0.50 Mm, Stainless Steel, 20 mm Length, 100PK | CD3FTH 54FR62
GRAINGER M51300.030.0020 Cross Recessed Countersunk Head Screw, M3x0.5 Thread Size, SS, 20 mm Lg.
Item: CD3FTHModel: M51300.030.0020Cross Ref: 54FR62
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cross Recessed Countersunk Head Screw
Class Class 6G
Dimensional Standards Din 965H, Din En Iso 7046
Drive Phillips
Drive Size #1
Drive Type Phillips
Fastener Length 20 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 5.5 mm
Head Height 1.65 mm
Head Type Flat
Length 20 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Minimum Head Height 1.65 mm
Overall Length 20 mm
Screw Size M3
Standard DIN 965-H
System Of Measurement Metric
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 20 mm
Thread Pitch 0.5 mm