FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 914 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 2.5 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Hardness | Rockwell B96-C33 |
| Head Type | Headless |
| Length | 5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 5 mm |
| Point Material | Stainless Steel |
| Point Type | Cone |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 12.19 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- ADVANCE TABCO VKS-3612 Work Table, 144 X 36 Inch Size 14 Ga 304 Ss Top
- PARKER 07B44B18A4BDB
- SPEARS VALVES 721321Z-020C Butterfly Valve, Gear Operator, Zinc Lug, 2 Inch Size, CPVC
- GATES XPZ1500 Metric V-belt Xpz 1500mm
- WINSMITH E20MDBS32000FA Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Right Worm Gear
- VEE GEE 6613-Q Hydrometer, Alcohol Proof, 0.2% Scale Divisions, 165/185% Range, IRS Alcohol, Glass
- HUBBELL-WIEGMANN RHC242408 Enclosure Hinged 8d x 24w x 24h Inch
- MONOPRICE 7253 Patch Panel, 24 Ports, 2 Rack Units, Straight, White Labels, Steel, 1 3/8 inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Laboratory Hot Plates
- Communication Cables
- Cordless Tool Accessories
- Sillcocks
- Backup Rings
- AKRO-MILS 30090 Shelfmax Shelf Bins
- FABENCO MZ Series Pivoting Mezzanine Safety Gates
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- KRYTOX FPG 028 Series Type IV Aerospace Grease
- DESTACO 602 Series Straight Line Action Clamps
- OSG VC-10 Spiral Flute Tap, TiN Finish
- GROVE GEAR NH Series, H-H1 Style, 826 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- MORSE CUTTING TOOLS Cold Saw Blades
- CALBRITE Drain Plugs, Stainless Steel
- PLAST-O-MATIC EBVF2-6 Series Electrically Actuated Ball Valves, Polypro
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51250.050.0005 Set Screw, M5x0.8 Thread Size, Pln, 5mm Lg., 2.5mm Drive Size, Cone, Hex Socket
€16.82 /pack
