FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 913 |
| Display Qty | 50 |
| Drive Size | 6 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Hardness | Rockwell B96-C33 |
| Head Type | Headless |
| Length | 80 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 80 mm |
| Point Material | Stainless Steel |
| Point Type | Flat |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.76 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158030 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Drive Type | Drive Size | Decimal Equivalent | Display Qty | Dimensional Standards | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M51240.030.0003 | M3 x 0.5 | Socket | 1.5 mm | 0.118" | 25 | Din 913, Iso 4026 | - | - | 25 | €7.88 | |
![]() |
M51240.040.0004 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 0.157" | 25 | Din 913, Iso 4026 | Rockwell B96-C33 | - | 25 | €7.27 | |
![]() |
M51240.040.0006 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 0.157" | 25 | Din 913, Iso 4026 | - | - | 25 | €8.03 | |
![]() |
M51240.040.0010 | M4 x 0.7 | Socket | 2 mm | 0.157" | 50 | Din 913, Iso 4026 | - | - | 50 | €9.66 | |
![]() |
M51240.060.0006 | M6 x 1 | Socket | 3 mm | 0.236" | 50 | Din 913, Iso 4026 | - | - | 50 | €10.85 | |
![]() |
M51240.060.0008 | M6 x 1 | Socket | 3 mm | 0.236" | 25 | Din 913, Iso 4026 | - | - | 25 | €10.03 | |
![]() |
M51240.080.0012 | M8 x 1.25 | Socket | 4 mm | 0.315" | 10 | Din 913, Iso 4026 | Rockwell B96-C33 | - | 10 | €9.83 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 105604200012 Brake-Class Hmotor Gasket
- STA-KON DD102 Non-Insulated Butt Splice, Length 0.99 Inch
- GATES 725905505 Flange Adapter, MB End Type
- ALEMITE 384880-B4 Air Solenoid Valve 230V
- WALTER TOOLS A3487-17 Jobber Drill 17mm 120 Carbide
- ADVANCE TABCO TMS-309 Work Table, 108 X 30 Inch Size 16 Ga 304 Ss Top
- TB WOODS 2/3VP630 Narrow V-Belt, Neoprene, 3V Belt Type, 63 inch Length, 2 Ribs
- GATES G-28407 X 4-C/L
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnifier Lights
- Welding Cable Connectors
- Fire Alarm Control Panels
- Spherical Washers
- Chemical Neutralizers
- AKRO-MILS 30289 Akrobins Super Size Bins
- LOC-LINE Acid Resistant T Fittings
- FACOM 39 Short Reach Combination Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 165 Iron Body Simplex Basket Strainers
- MUELLER INDUSTRIES 581SS-N Y Strainers
- MONTEZUMA Portable Tool Box
- EATON Danfoss RV3-16 Series Pressure Control Valves
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Portable Cool-Air Series Pumps
- RULAND MANUFACTURING BCLK Series Keyed Bellow Couplings, Inch
- DUPONT Disposable Shirts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51240.120.0080 Set Screw, M12x1.75 Thread Size, Pln, 80mm Lg., 10mm Drive Size, Flat, Hex Socket
€278.25 /pack







