FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 913 |
| Display Qty | 50 |
| Drive Size | 6 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Hardness | Rockwell B96-C33 |
| Head Type | Headless |
| Length | 50 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 50 mm |
| Point Material | Stainless Steel |
| Point Type | Flat |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.69 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158030 |
Explore Products
- BISHOP-WISECARVER 3003
- DYNABRADE 80478
- BISHAMON INDUSTRIES LX-200WLE-H Scissor Lift Table, Hand Control, 115V, 4400 lbs. Capacity, 45.5 x 81 Inch Platform
- MICRO PLASTICS 22HSC0240 Hose Clamp, Plain, 0.99 In To 1.135 In Clamping Dia., 1/4 In Band Wd., Nylon
- MAIN FILTER INC. MF0714637 1282804 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 15.74 Inch Height
- CASH VALVE FRM2ACZEZWZH03-E1 Cryogenic Valve, 1/4 Inch Size, 0-30 PSI, Stainless Steel
- APPROVED VENDOR Z0332-188 Acorn Nut, 3/8 In - 16 Thread Size, High Crown, 1 In Thread Dep., 1 5/16 In Ht., 9/16 In Wd., SS
- PEER CHAIN 4305 Connecting Link, 35 Pitch
Explore More
- KEYSHAFT
- Trenching Shovels
- Air Tool Accessories
- Specialty Switches
- Clip Bearings
- Contact Level Sensors
- DESTACO 6001 Series Straight Line Action Clamps
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Goatskin/Cowhide Leather
- ANSELL 11-100 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- ACCURIDE SS2028 Series Light Duty 3/4 Extension Slides
- BLACKBURN (T&B) TV18 Series Fork Terminals
- INA Combination Bearings
- GREENLEE Long Reach Chain Saws
- NIBCO 4706 Series 45 Deg Elbows, Slip x Slip, CPVC-CTS
- WATTS LF4000B FP Series Reduced Pressure Zone Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51240.120.0050 Set Screw, M12x1.75 Thread Size, Pln, 50mm Lg., 10mm Drive Size, Flat, Hex Socket
€112.96 /pack
