FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 913 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 2.5 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Hardness | Rockwell B96-C33 |
| Head Type | Headless |
| Length | 5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 5 mm |
| Point Material | Stainless Steel |
| Point Type | Flat |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318156010 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE H4C14S02653 Shaft In-Line Concentric Reducer, 1-1/4 Inch Size, 26.53 Gear Ratio
- SMC VALVES CD85N25-80C-B Round Body Cylinder, 25 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- APOLLO VALVES 88A24C24TD Class 150 Ball Valve, Graphite Packing, Spiral Wound Graphite Body Seal, Tested to API Spec 6D 6 Inch, 2 x Flange
- LEESON 145TTFR16331 145TTFR16331AA / E2004A AC Induction Motor, Inverter Rated, 1-1/2Hp, 3-Phase, 208-230/460 VAC, 1800 rpm, TEFC
- FIBERGRATE 351738
- BOSTON GEAR 730385-026-00000
- BALDOR / DODGE 13S05R TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
- SLUGGER 69902094000 Contact Roller 3 Inch Diameter
Explore More
- KEYSHAFT
- Creepers and Creeper Seats
- Filtration System Accessories
- Butterfly Valves
- Flexible Cylinder Hones
- Flange Bolts
- LOUISVILLE FS1500 Series Fiberglass Step Ladders
- ANSELL 97-013 Activarmr Durable High Visibility Work Gloves
- CAMLOCK FITTINGS Type DC Cam And Groove Dust Caps
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Acetal Gray
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TM 250 Gas Springs, Metric
- TRITAN UCF Series, 4-Bolt Flange Bearings
- GUARDAIR High Flow Plugs
- TSUBAKI Plain Bore Sprockets, 3/4 Inch Pitch
- BROWNING Bearings
- NIBCO T-560-BR-R-66 Series One-Piece Bronze Ball Valves, Reinforced PTFE Seat, Stainless Steel Trim
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51240.050.0005 Set Screw, M5x0.8 Thread Size, Pln, 5 mm Lg., 4 mm Drive Size, Flat, Hex Socket
€13.39 /pack
