GRAINGER M51240.020.0016 Set Screw Stainless Steel M2 X 0.40Mm Flat 16Mm, 100PK | AG2JPT 31KA27
GRAINGER M51240.020.0016 Set Screw, M2x0.4 Thread Size, Pln, 16mm Lg., 1.5mm Drive Size, Flat, Hex Socket
Item: AG2JPTModel: M51240.020.0016Cross Ref: 31KA27
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Set Screw
Dimensional Standards Din 913
Display Qty 100
Drive Size 0.9 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade A2
Hardness Rockwell B96-C33
Head Type Headless
Length 16 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Maximum Temperature 302°F
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 16 mm