FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 913 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 0.9 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Hardness | Rockwell B96-C33 |
| Head Type | Headless |
| Length | 4 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 4 mm |
| Point Material | Stainless Steel |
| Point Type | Flat |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M2 x 0.4 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318156010 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 112303770 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 3.77 mm Size
- PRECISION COILS W1021824H Heating Coil 1800cfm 11.7gpm 4 x 20 x 26
- SPEC C09751123500M Compression Spring, 31 lbs/In Stiffness Rate, 38.48 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- WIHA TOOLS 04513 WIHA 04513
- VOLKEL 80041 Round Die, Form AHSS BS 1127, M 14 x 2.0 Size
- EATON 10250T101-1M33 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Non-Illuminated, Momentary, Black Actuator, 1No-1Nc
- SPEARS VALVES 4734T1-020C Industrial Vertical 3 Way Ball Valve, T Port, FKM DIN, 63mm Size, CPVC
- HAYWARD BYV11025A0VGI00 Butterfly Valve PVC FPM 2. 5 Inch Gear Lug
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Gas Heaters
- Punch and Die Sets
- Package Stops
- Emergency Lighting Lamp Heads
- Wireless Push Buttons
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb, Gray/Red
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, Blue
- MUELLER INDUSTRIES 722G Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Electro Galvanized
- TAPCO Sign Post, Galvanized Steel
- COOPER B-LINE Cable Runway/Fiber Duct Supports
- EXTRACT-ALL Collars
- REGAL Bottom Hand Taps, 8 Pitch, HSS, Alcrona
- 80/20 40 Series 40-4085-LITE Two Opposite Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51240.020.0004 Set Screw, M2x0.4 Thread Size, Pln, 4mm Lg., 1.5mm Drive Size, Flat, Hex Socket
€31.04 /pack
