GRAINGER M51110.060.0040 Machine Screw M6 40Mm Flat A2 Stainless Steel, 50PK | AG2HLK 31JR41
GRAINGER M51110.060.0040 Machine Screw, M6x1 Thread Size, SS, 40 mm Lg., Std, Flat
Item: AG2HLKModel: M51110.060.0040Cross Ref: 31JR41
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Slotted
Drive Size 1.6 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 40 mm
Head Angle 90°
Head Dia. 11.3 mm
Head Height 3.3 mm
Head Type Flat
Length 40 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Screw Size M6
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 72518 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 40 mm
Thread Pitch 1 mm