GRAINGER M51060.100.0090 Socket Head Cap Screw Flat A2 Ss M10 x 1.50, 90mm Length, 25PK | AH7XWJ 38DZ85
GRAINGER M51060.100.0090 Socket Flat Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Flat, 90mm Lg., 6.2mm Head Ht., 700 N/sq.mm Min. TS
Item: AH7XWJModel: M51060.100.0090Cross Ref: 38DZ85
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Flat Head Cap Screw
Combined Material & Grade 18-8 Stainless Steel
Countersink Angle 90°
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 25
Drive Size 6 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 22.4 mm
Head Height 6.2 mm
Head Type Flat
Length 90 mm
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 18-8
Material Grade/class 18-8
Material Type Stainless Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 700 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 42 mm
Screw Length 90 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm