GRAINGER M51044.160.0070 Shoulder Screw Metric A2 Stainless Steel M12 x 1.75mm | AG2KNM 31KG79
GRAINGER M51044.160.0070 Shoulder Screw, M12x1.75 Thread Size, 70 mm Shoulder Lg., 11 mm Head Ht., Plain
Item: AG2KNMModel: M51044.160.0070Cross Ref: 31KG79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards Iso 7379
Display Qty 1
Drive Size 8 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade 18-8
Head Dia. 24 mm
Head Height 11 mm
Head Texture Knurled
Head Type Standard
Heat Treatment No Heat Treatment
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Maximum Head Height 11 mm
Maximum Temperature Not Rated
Minimum Head Height 10.73 mm
Minimum Temperature Not Rated
Minimum Yield Strength Not Rated
Precision Screw No
Proof Load Not Rated
Resistance Properties Corrosion Resistant
Rockwell Hardness Not Rated
Screw Head Height 16mm
Shear Strength Not Rated
Shoulder Dia. 16 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.06 mm to 0 mm
Shoulder Length 70 mm
Shoulder Length Tolerance 0 mm to 0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength Not Rated
Thread Direction Right Hand
Thread Fit Class 5G, Class 6G
Thread Length 18 mm