FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shoulder Screw |
| Dimensional Standards | Iso 7379 |
| Display Qty | 5 |
| Drive Size | 6 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade 18-8 |
| Head Dia. | 18 mm |
| Head Height | 9 mm |
| Head Texture | Knurled |
| Head Type | Standard |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Head Height | 9 mm |
| Maximum Temperature | Not Rated |
| Minimum Head Height | 8.78 mm |
| Minimum Temperature | Not Rated |
| Minimum Yield Strength | Not Rated |
| Precision Screw | No |
| Proof Load | Not Rated |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Screw Head Height | 12mm |
| Shear Strength | Not Rated |
| Shoulder Dia. | 12 mm |
| Shoulder Diameter Tolerance | -0.06 mm to 0 mm |
| Shoulder Length | 25 mm |
| Shoulder Length Tolerance | 0 mm to 0.25 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | Class 5G, Class 6G |
| Thread Length | 16 mm |
| Thread Locking | No |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Type | Standard Shoulder Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158030 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Shoulder Length | Shoulder Dia. | Shoulder Length Tolerance | Head Dia. | Head Height | Dimensional Standards | Drive Size | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U51044.031.0025 | 1/4"-20 | 1/4" | 5/16" | -0.005" to +0.005" | 1/2" | 7/32" | ASME B18.3 | 5/32" | 5 | €7.03 | |
![]() |
U51044.031.0031 | 1/4"-20 | 5/16" | 5/16" | -0.005" to +0.005" | 1/2" | 7/32" | ASME B18.3 | 5/32" | 5 | €15.41 | |
![]() |
U51044.031.0037 | 1/4"-20 | 3/8" | 5/16" | -0.005" to +0.005" | 1/2" | 7/32" | ASME B18.3 | 5/32" | 5 | €62.24 | |
![]() |
U51044.031.0050 | 1/4"-20 | 1/2" | 5/16" | -0.005" to +0.005" | 1/2" | 7/32" | ASME B18.3 | 5/32" | 5 | €7.29 | |
![]() |
U51044.031.0062 | 1/4"-20 | 5/8" | 5/16" | -0.005" to +0.005" | 1/2" | 7/32" | ASME B18.3 | 5/32" | 5 | €7.91 | |
![]() |
U51044.031.0075 | 1/4"-20 | 3/4" | 5/16" | -0.005" to +0.005" | 1/2" | 7/32" | ASME B18.3 | 5/32" | 5 | €59.98 | |
![]() |
U51044.037.0031 | 5/16"-18 | 5/16" | 3/8" | -0.005" to +0.005" | 9/16" | 1/4" | - | 3/16" | 5 | €10.46 |
Explore Products
- ANVIL 0500010640 8 X 6 Ta Pipe Stanchion
- SMC VALVES SY7140-5LZD Valve
- BALDWIN FILTERS PT493 Hydraulic Filter Element
- EATON 83E8866 Molded Case Circuit Breaker, R-Frame, Rd Type, 3-Pole, 2000A, 600 Vac, 50 Kaic
- TITAN FASTENERS KNA04080
- APPLETON ELECTRIC KPWBL2575GMTS High Pressure Sodium Light Fixture, 250W
- LIFT-ALL EE2806DTX15 Web Sling Eye And Eye L15ft 16500lb W6in
- APOLLO VALVES 521DDDJMAA0150 Bronze Safety Relief Valve with SS Trim, Screwed Cap, Metal Seat, Default Setting, 150 Psig, 3/4 Inch Size, MNPT x FNPT
Explore More
- KEYSHAFT
- Horizontal and Vertical Lifelines
- Butane Torches
- Stir Bars
- Coolant Filters And Cartridges
- Remote Controlled Spotlights
- ANSELL 11-100 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- DESTACO 341 Series Pull Action Latch Clamps
- LOUISVILLE FS1400HD Series Fiberglass Step Ladders
- CLE-FORCE General Purpose Jobber Length Drill Sets
- BROWNING VFCS 200 Series Standard Duty Piloted Flange Cartridge Mounted Ball Bearings
- GRAINGER Rubber Rods
- RACO Masonry Boxes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51044.120.0025 Shoulder Screw, M10x1.5 Thread Size, 25 mm Shoulder Lg., 9 mm Head Ht., Plain
€172.05 /pack







