FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shoulder Screw |
| Dimensional Standards | Iso 7379 |
| Display Qty | 5 |
| Drive Size | 5 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade 18-8 |
| Head Dia. | 16 mm |
| Head Height | 7 mm |
| Head Texture | Knurled |
| Head Type | Standard |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Maximum Head Height | 7 mm |
| Maximum Temperature | Not Rated |
| Minimum Head Height | 6.78 mm |
| Minimum Temperature | Not Rated |
| Minimum Yield Strength | Not Rated |
| Precision Screw | No |
| Proof Load | Not Rated |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Screw Head Height | 10mm |
| Shear Strength | Not Rated |
| Shoulder Dia. | 10 mm |
| Shoulder Diameter Tolerance | -0.05 mm to 0 mm |
| Shoulder Length | 16 mm |
| Shoulder Length Tolerance | 0 mm to 0.25 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | Class 5G, Class 6G |
| Thread Length | 13 mm |
| Thread Locking | No |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Type | Standard Shoulder Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158030 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS CMC08035
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 07A300 Hand Finishing Pad, 6 In X9 In, Tan
- NORTON ABRASIVES 66261136712 Sanding Disc 20 Inch Diameter Medium 60 Grit Brown
- EATON SPHM1YL0045 Hydraulic Supplementary Protector, 277 VAC, 45A, 5 kA Interrupt, 1P, Magnetic Trip
- ZSI-FOSTER UB6PANH6 U Bolt, 5/8 In - 11 Thread Size, Flame Retardant Vibration Damping
- ADAPT-ALL 5203S-25 Male Tube Plug, S25, Carbon Steel
- GRAINGER HF/3751-36 Rectangular Bar, 1020 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.375 Inch Thick, 1 Inch X 36 Inch Nominal Size
- MARTIN SPROCKET R1 X 2-3/8
Explore More
- KEYSHAFT
- Liquid Level Switches
- Electronic HID Ballasts
- Fiberglass Grating
- Strapping Machines
- Split Bolt Connectors
- IRONCLAD Tundra Cold Condition Gloves
- RUD CHAIN VIP Cobra Eye Sling Hooks
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- ANVIL AS150BTB Series Welded Channels
- LEONARD VALVE Hose Stations
- WESTWARD Flex Impact Socket, 3/8" Drive Size
- ADVANCE TABCO Table Mounted Overshelf
- BALDWIN FILTERS Hydraulic Spin-on Filters
- REAL-TITE PLUGS Countersunk Expansion Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M51044.100.0016 Shoulder Screw, M8x1.25 Thread Size, 16 mm Shoulder Lg., 7 mm Head Ht., Plain
€100.51 /pack
