GRAINGER M51030.040.0010 Socket Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Button, 10mm Lg., 2.2mm Head Ht., Pln, Gr. A2, SS
Item: CD3FQTModel: M51030.040.0010Cross Ref: 53GJ08
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade 18-8 Stainless Steel
Dimensional Standards ISO 7380
Display Qty 50
Drive Size 2.5 mm
Drive Type Socket
Grade Grade A2
Head Dia. 7.6 mm
Head Height 2.2 mm
Head Type Button
Length 10 mm
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 18-8
Material Grade/class 18-8
Material Type Stainless Steel
Minimum Thread Length 10 mm
Screw Length 10 mm
System Of Measurement Metric
Thread Direction Right Hand
Thread Length 10 mm