GRAINGER M48170.080.0030 Machine Screw M8 30Mm Flat Brass, 10PK | AG2HKE 31JR12
GRAINGER M48170.080.0030 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, Brass, 30 mm Lg., Std, Flat
Item: AG2HKEModel: M48170.080.0030Cross Ref: 31JR12
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Slotted
Drive Size 2 mm
Drive Type Slotted
Fastener Length 30 mm
Finish Plain
Head Angle 90°
Head Dia. 15.8 mm
Head Height 4.65 mm
Head Type Flat
Length 30 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Brass
Screw Size M8
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 53663 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 30 mm
Thread Pitch 1.25 mm