FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 6G |
| Drive Size | 2 mm |
| Drive Type | Slotted |
| Finish | Plain |
| Head Angle | 90° |
| Head Dia. | 15.8 mm |
| Head Height | 4.65 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 16 mm |
| Material | Brass |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 53663 psi |
| Thread Length | 16 mm |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7415338050 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Thread Type | Head Dia. | Tensile Strength | Class | Drive Size | Head Angle | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U48170.011.0025 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €14.13 | |
![]() |
U48170.011.0037 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €14.13 | |
![]() |
U48170.011.0050 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €16.72 | |
![]() |
U48170.011.0075 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €23.59 | |
![]() |
U48170.011.0100 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €23.11 | |
![]() |
U48170.011.0150 | #4-40 | 0.067" | Coarse | 0.212" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €60.79 | |
![]() |
U48170.013.0025 | #6-32 | 0.083" | Coarse | 0.262" | 60000 psi | Class 2A | - | 82° | 100 | €15.68 |
Explore Products
- TENNSCO 6940 Storage Rack Starter Unit, 60 x 36 x 72 Inch Size, 22 Ga Ribbed Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 84678 Screw Machine Drill
- MAIN FILTER INC. MF0506199 8501791 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 15 Micron, Viton Seal, 8.343 Inch Height
- CLE-LINE C17518 Cylinder Bur Sc, Double Cut, 6 mm Shank Dia, 12.70 mm Head Dia, Lg Of Cut 25.40 mm
- APPLETON ELECTRIC US16230051R
- SLOAN 3851056
- APPLETON ELECTRIC CEPI6034BC Plug, 60A, 3 Wire, 4 Pole
- SQUARE D QOB130EPD Circuit Breaker Bolt-on 1 Pole 30a
Explore More
- KEYSHAFT
- Line Voltage Thermostats
- Hazardous Waste Bags
- Hammer Drills
- Thickness Gages
- Suspension Enhancements
- ANSELL 93-401 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- PYRAMEX Venture 3 Half Frame Eyewears
- VIBCO US Series High Frequency Electric Vibrators
- TYGON 2375 Chemical Resistant PVC Tubings
- ANVIL AS100KO Series Channels With Knock Out
- DAYTON Direct Drive Exhaust Fans, 24 Inch Blade Diameter
- APPROVED VENDOR Bonding and Grounding Wires
- CHICAGO PNEUMATIC CP789 Series Air Drills
- JOHNSON CONTROLS EM-1000 Series Energy Meters
- NORTON ABRASIVES R228 Metalite AO Fine Grit Cloth Narrow Benchstand Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M48170.080.0016 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, Brass, 16 mm Lg., Std, Flat
€56.80 /pack





