FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Parallel Key |
| End Profile | Round |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade C45K |
| Head Height | 10 mm |
| Height | 10 mm |
| Key Shape | Round |
| Key Type | Undersized |
| Length | 140 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Din 6885A |
| Product Type | Parallel Key |
| Size | 16 mm x 10 mm x 140 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | High |
| Width | 16 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.71 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Height | Type | Material | Finish | Grade | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39250.022.0006 | 2 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €31.45 | |
| M39250.022.0008 | 2 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €26.27 | |
| M39250.022.0010 | 2 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €28.27 | |
| M39250.022.0012 | 2 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €51.77 | |
| M39250.022.0020 | 2 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €53.67 | |
| M39250.033.0006 | 3 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €60.58 | |
| M39250.033.0008 | 3 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €24.28 |
Explore Products
- DYNABRADE 24655
- SMC VALVES VFR4140-5G-03 Valve, 4/5 Port Size
- PASS AND SEYMOUR FC200-U Support Grips Standard Duty, Closed Mesh, 2.000 to 2.490 Inch Dia.
- SPEARS VALVES G2003-005P Gauge Guard, FKM, 1/2 Size, GFPP, 0-200 PSI Gauge
- EATON S34N12S51 General Purpose Encapsulated Transformer, Aluminum, 1-Phase, 240/277V, 120V, 0.5 KVA
- GATES 102-3M-06 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 34 Teeth
- GRAINGER SCANNA.062X48.000X96.000C Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 4 ft x 8 ft Nominal Size, 31/500 Inch Thick, Beige
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Metering Pump Accessories
- Magnetic Drill Press Arbors and Adaptors
- Medical Cabinets
- Electrical Safety Accessories
- Paint Shakers
- ANSELL 97-002 Activarmr Cut Resistant Gloves
- PYRAMEX PMXTREME Half Frame Eyewears
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 240 Delta /120 Tap Secondary Volts
- ANVIL AS871 Series Safety Anchor Straps
- BRADY Caution Tag, B-851 Polyester, 5-3/4" x 3"
- WEATHERHEAD Male Elbow 1/2-14 Inch
- OIL SAFE Fill Point ID Washers
- SMC VALVES Ar Series Pilot Regulator
- MANITOWOC Brackets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39250.170.0140 Parallel Key, High, Steel, 16 mmx10 mmx140 mm Size, 140 mm Lg., Gr. C45K, Plain
€120.34 /pack
