FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Parallel Key |
| End Profile | Round |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade C45K |
| Head Height | 8 mm |
| Height | 8 mm |
| Key Shape | Round |
| Key Type | Undersized |
| Length | 28 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Din 6885A |
| Product Type | Parallel Key |
| Size | 12 mm x 8 mm x 28 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | High |
| Width | 12 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.47 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Height | Type | Material | Finish | Grade | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39250.022.0006 | 2 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €31.45 | |
| M39250.022.0008 | 2 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €26.27 | |
| M39250.022.0010 | 2 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €28.27 | |
| M39250.022.0012 | 2 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €51.77 | |
| M39250.022.0020 | 2 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €53.67 | |
| M39250.033.0006 | 3 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €60.58 | |
| M39250.033.0008 | 3 mm | High | Steel | Plain | Grade C45K | 50 | €24.28 |
Explore Products
- SPEARS VALVES BFSE-060-840 Stem Extension, Butterfly Valve, 6 x 84 Size, PVC
- CLEVELAND C80375 Corner Radius End Mill, 3 Flutes, 9/32 Inch Milling Dia, 7/16 Inch Length Of Cut
- 80/20 2677 8 Plug, 15 Amp, 120V, 1800W Power Strip
- FPE NM632800 Bolt On Circuit Breaker Nm 800 Amp 600vac 3p 30kaic@480v
- WESTWARD 53YU53 Socket, 1/2 Inch Drive Size, 15/16 Inch Size, 12-Point Chrome
- APOLLO VALVES 78213501 Mounting Kit, Stainless Steel
- MONOPRICE 8138
- FIBERGRATE 353853
Explore More
- KEYSHAFT
- Drip Pans and Spill Containment Trays
- Attached Lid Containers
- Hydraulic Presses
- Fiberglass Square Tube Stock
- Take-Up Units
- MECHANIX Fastfit Work Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 103MDT Silent Check Valves
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Electro Galvanized
- LITTLE GIANT Cushion Load Platform Truck
- VULCAN HART Grid Plate
- SUPER-STRUT C106 Series Pipe Strap
- CHAINFLEX Control Cables
- CALBRITE Flex Male Connectors, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39250.128.0028 Parallel Key, High, Steel, 12 mmx8 mmx28 mm Size, 28 mm Lg., Gr. C45K, Plain
€80.40 /pack
