FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Parallel Key |
| End Profile | Round |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade C45K |
| Head Height | 8 mm |
| Height | 8 mm |
| Key Shape | Round |
| Key Type | Undersized |
| Length | 160 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Din 6885A |
| Product Type | Parallel Key |
| Size | 10 mm x 8 mm x 160 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | High |
| Width | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.49 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- JOMAR VALVE 105-305G Lead Free Bronze Check Valve, Y-Pattern, Threaded Connection, 300 WOG, Class 150, 1 Inch
- OSG 1400125900 Thread Forming Tap, 1/4 Inch - 20 Thread Size, 5/8 Inch Thread Lg, 2 1/2 Inch Overall Lg, Bottoming, H8
- DAYTON 1321080 Snap Ring
- EATON E57-12GS02-D4 Inductive Proximity Sensor, Dist. 2 Mm, 2-Wire Dc, 13.1 Ft. Cable, Shielded
- GROVE GEAR S8572402.00 Reducer
- GRAINGER M24660.080.0035 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 35 mm Lg., Std
- J.W. WINCO 451-125-55-M16-ES-55 Vibration Isolation Mount, Cylindrical, Tapped x Threaded, M16, 2.17 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Staples and Brad Nails
- Monitors
- Electric Wall Heater Accessories
- Soapstones
- Diffuser Accessories
- SHARPE VALVES Oil Patch Swing Check Valve
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Breathable Back, Black
- CAMLOCK FITTINGS Type B Female Cam And Groove Coupler, Male NPT Thread
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling no stop, Press x Press
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Mouth, Round
- CRESCENT Combination Wrench Sets
- SNAP-TITE H Series Nipples
- DAYTON Shaded Pole C-Frame Motor Kits
- WATTS 77F DI FDA 125 Series Y Wye Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39250.108.0160 Parallel Key, High, Steel, 10 mmx8 mmx160 mm Size, 160 mm Lg., Gr. C45K, Plain
€198.56 /pack
