FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Parallel Key |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade C45K |
| Height | 8 mm |
| Length | 40 mm |
| Material | Steel |
| Size | 10 mm x 8 mm x 40 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | High |
| Width | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- EATON DH321FGKV Safety Switch, 3 Hp At 240VAC 1-Phase, 3 Hp, 7-1/2 Hp At 240VAC 3-Phase, 5 Hp At 250VDC
- MAIN FILTER INC. MF0506418 CHP281F06YN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 3.38 Inch Height
- DURHAM MANUFACTURING RB34-5-95 Stem Assembly, 5 Level, Size 42 Inch, Gray
- APPROVED VENDOR U38869.018.0093 O-ring Dash 317 Epdm 0.21 Inch
- STEARNS BRAKES 1087051L0FFF Brake Assembly
- GRAINGER 777-001290 Tool Blank, 1/4 Inch Thick, 3/4 Inch Width
- TITAN FASTENERS JDS55024B
Explore More
- KEYSHAFT
- Right Angle Drills
- Automotive Repair
- Pin Assortments
- Cabinet Knobs
- Blower Supports
- LAKELAND Disposable Coveralls
- ANSELL 11-948 Hyflex Highly Durable Industrial Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 861SS Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 24 x 13 mm Size
- ANVIL AS6024 Series Hex Head Cap Screws, Electro-Galvanized
- LITTLE GIANT 3 Sided Raised Mesh Box Truck
- DORIAN QITPN-1 Turning And Facing Toolholder
- WOODHEAD 130146 Series Watertight Locking Connector
- ICE-O-MATIC Gaskets
- GRAINGER Shims
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39250.108.0040 Parallel Key, High, Steel, 10 mmx8 mmx40 mm Size, 40 mm Lg., Gr. C45K, Plain
€82.30 /pack
