FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Parallel Key |
| End Profile | Round |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade C45K |
| Head Height | 7 mm |
| Height | 7 mm |
| Key Shape | Round |
| Key Type | Undersized |
| Length | 110 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Din 6885A |
| Product Type | Parallel Key |
| Size | 8 mm x 7 mm x 110 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | High |
| Width | 8 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- BOSCH ITT25102 Impact Driver Bits, T25 Fastening Tool Tip Size, 1 Inch Overall Bit Length
- PASS AND SEYMOUR 8200-SP Duplex Receptacle, Hospital Grade, Surge Protective, Brown
- BEHRINGER SYSTEMS BSBT60375-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS BSBT60375-PP
- JUSTRITE 911160 Non Combustible Outer Safety Locker, 16 Drum
- DAYTON 44YU10 Exhaust Fan 36 Inch Belt Drive Less Motor
- SLOAN 3301091 Urinal Rebuild Kit, 0.125 Gpf
- LYNDEX-NIKKEN 500-012 Collet, Round Face, 3/16 Inch Size
- ANSELL WH18-B-92-107-03 Hooded Coveralls, Polyethylene, Light Duty, Bound Seam, White, M
Explore More
- KEYSHAFT
- Screwdriver Accessories
- Flow Rate Sensors
- Temp./Humidity/Pressure Transmitter Acc.
- Double End Threaded Studs
- Antistatic Cords
- ANSELL 37-175 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Gloves
- HONEYWELL Rig Dog Knit Grip Plus Gloves
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, Metric Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Molded Graduations
- EBERBACH Lab Stirrers
- AME INTERNATIONAL Mounting Brackets
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Nipples, 2 Inch Diameter, Plain Ends
- MASTER LOCK 4120 Economy Brass Series Padlocks
- SANDPIPER Heavy Duty Bottom Discharge Flap Valve Pumps, Non-Metallic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39250.087.0110 Parallel Key, High, Steel, 8 mmx7 mmx110 mm Size, 110 mm Lg., Gr. C45K, Plain
€100.77 /pack
