FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Parallel Key |
| End Profile | Round |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade C45K |
| Head Height | 6 mm |
| Height | 6 mm |
| Key Shape | Round |
| Key Type | Undersized |
| Length | 36 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Din 6885A |
| Product Type | Parallel Key |
| Size | 6 mm x 6 mm x 36 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | High |
| Width | 6 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.49 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- PARKER C528-02BLDHCA
- HOFFMAN A12JS 54720 Terminal Strap, Junction Box, Fits 12 Inch Size, White, Steel
- ADAPT-ALL 9040-06-04 Straight Adapter, Male 0.375 BSPP x Male 0.25 BSPP, Carbon Steel
- AIRMASTER FAN 78039 5B Motor, Washdown, 1/15 Hp, 115 V, Stainless Steel
- ZSI-FOSTER M17S ZSI M17S
- VESTIL AHLT-4872-3-43 Steel Rotary Air Hydraulic Scissor Lift Table, 48 x 72 Inch, 3000 lb Capacity, Blue
- LITTLE GIANT PUMPS PWM2600 517250 Pond Pump, Direct Drive, 2600 Gph
- TELEMECANIQUE SENSORS XMLP150PD230 Pressure Transmitter, 1/4 Inch Size, 0 To 150 Psi Output
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Hangers and Clamps
- Taps
- Graduated Cylinders
- Stainless Steel Hose Assembly
- Solder Elements
- SPEEDAIRE Reciprocating Air Saws
- RUD CHAIN WPPH-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- KEO Machine Countersinks, 4-Flute, Straight Shank
- EAGLE Tallow Pot
- COUNCIL TOOL Axe Handle Wood
- SMC VALVES Liquid Collector
- ALL MATERIAL HANDLING PCH Series Plate Lifting Clamp
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39250.066.0036 Parallel Key, High, Steel, 6 mmx6 mmx36 mm Size, 36 mm Lg., Gr. C45K, Plain
€44.18 /pack
