FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Parallel Key |
| End Profile | Round |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade C45K |
| Head Height | 6 mm |
| Height | 6 mm |
| Key Shape | Round |
| Key Type | Undersized |
| Length | 14 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Material Quality Standards | Din 6885A |
| Product Type | Parallel Key |
| Size | 6 mm x 6 mm x 14 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | High |
| Width | 6 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- HUB CITY 0220-84514 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
- AIR HANDLER 2DWG1 Link Filter 16 x 20 Inch 432 Inch Length
- APPLETON ELECTRIC EFDCB175102LD Control Station
- REGAL 050447AM85 End Mill With TiNn Coated, Single End, 9/32 Inch Dia., 3-1/8 Inch Length, 4 Flutes
- APPROVED VENDOR P4822IP Drill Bushing Type P Drill Size 8.1mm
- NORLAKE CCD3678-R NOR-LAKE SCIENTIFIC CCD3678-R
- ADVANCE TABCO HK-SS-2410 Work Table, 120 X 24 Inch Size Hinged Doors, 14 Ga 304 Ss Top
- EATON 10250T184HL Pushbutton, Watertight And Oiltight, Standard Actuator, Led, Transformer, 480 V
Explore More
- KEYSHAFT
- Washdown Motors
- Straight Center Discharge Pumps
- Right-To-Know Stations
- Flexible Barrier System Components
- Machine Deburring Tools
- AKRO-MILS 30240 Akrobins Plastic Storage Bins
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- RINGERS GLOVES R327 Extrication Gloves
- ANVIL CT122T Series Titan Riser Clamps
- LITTLE GIANT Twin Handle Platform Truck
- VULCAN HART Groove Plate
- MJ MAY Fiberglass Fabric, 10 Inch Width
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 12-24 Unc Lh
- GREENLEE Rectangular Punches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39250.066.0014 Parallel Key, High, Steel, 6 mmx6 mmx14 mm Size, 14 mm Lg., Gr. C45K, Plain
€28.76 /pack
