FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Actual Dia. Range | 18.5 mm to 18.9 mm |
| Chamfer Dia. | 11.5 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell 420-560 HV30 |
| Length | 120 mm |
| Material | Steel |
| Min. Chamfer Length | 2 mm |
| Nominal Dia. | 18 mm |
| Pin Diameter | 18 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Rockwell Hardness | Hv30 420-560 |
| Shank Length | 120 mm |
| Standards | D1481, Iso8752 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 120 mm |
| Wall Thickness | 3.5 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.72 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Finish | Chamfer Dia. | Max. Chamfer Length | Min. Chamfer Length | Grade | Double Shear Strength | Wall Thickness | Chamfer Length Reference | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SLTP1250250BT | Zinc Plated | 0.122" | 0.044" | 0.008" | Grade 1070/1080 | 1875 lbs. | 0.028" | - | 250 | €34.15 | |
| SLTP1870437BT | Plain | 0.182" | 0.055" | 0.011" | Grade 1070/1080 | 4150 lbs. | 1/25" | - | 250 | €28.27 | |
| SLTP3121375BT | Zinc Plated | 0.306" | 2/25" | 0.014" | Grade 1070/1080 | 10800 lbs. | 0.062" | - | 50 | €54.81 | |
| 5CU76 | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €70.70 | |
| 5CU80 | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €71.81 | |
| 5CU84 | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €70.70 | |
| 5CU88 | - | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 1070/1080 | 430 lbs. | 0.012" | - | 500 | €89.26 |
Explore Products
- FLOWLINE DS14-00 Ultrasonic Liquid Level Sensor, 4.1 ft. Sensing Range, Spst Relays, N.O./N.C. Selectable
- MARTIN SPROCKET 50BS17 1 5/8 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.625 Inch Bore, 3.718 Inch Outside Dia. Steel
- VERMONT GAGE 141241850 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.4185 Inch Size
- EATON 5-H-8-1-R-AC H Revolution Counter
- CASH VALVE FRM2ACZRZWZH03-E6 Cryogenic Valve, 1/4 Inch Size, 200-400 PSI, Stainless Steel
- VICKERS 877011
- TSUBAKI S1 X 3-7/16 BUSHING
- MORSE CUTTING TOOLS 80139 Body Drills, 5/32 Inch Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Files and Rasps
- Strobe and Flashing Lights
- Double End Threaded Studs
- Regenerative Desiccant Compressed Air Dryers
- Tools
- LOC-LINE Flat 7 Hole Nozzle
- ANSELL 11-537 Hyflex Ultralight Cut Resistant Industrial Safety Gloves
- YELLOW JACKET Plus II Hose Sets With FlexFlow Valve
- ANVIL 2155 Series Socket Weld Half Couplings, Forged Steel
- ASCO VALVES Steam and Hot Water Solenoid Valve
- BRADY Legend Plate Labels
- FATH INC Mounts
- VNE STAINLESS Butterfly Valves
- NIBCO S-136 Series Gate Valves, Bronze, Non-Rising Stem, Union Bonnet, Solder
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39100.180.0120 Spring Pin, 18mm Nominal Dia., Steel, 18.5mm To 18.9mm Actual Dia. Rng, 120mm Lg.
€233.91 /pack


