GRAINGER M39100.140.0100 Spring Pin Slotted 13X100Mm, 10PK | AH7XFZ 38DW23
GRAINGER M39100.140.0100 Spring Pin, 13mm Nominal Dia., Steel, 14.4mm To 14.8mm Actual Dia. Rng, 100mm Lg.
Item: AH7XFZModel: M39100.140.0100Cross Ref: 38DW23
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 14.4 mm to 14.8 mm
Chamfer Dia. 8.5 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 100 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 2 mm
Nominal Dia. 13 mm
Outside Dia. 14 mm
Pin Diameter 14 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 100 mm
Type Slotted
Wall Thickness 3 mm