GRAINGER M39100.140.0080 Spring Pin Slotted 14X80Mm, 10PK | AH7XFY 38DW22
GRAINGER M39100.140.0080 Spring Pin, 14mm Nominal Dia., Steel, 14.4mm To 14.8mm Actual Dia. Rng, 80mm Lg.
Item: AH7XFYModel: M39100.140.0080Cross Ref: 38DW22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 14.4 mm to 14.8 mm
Chamfer Dia. 8.5 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 80 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 2 mm
Nominal Dia. 14 mm
Pin Diameter 14 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 80 mm
Type Slotted
Usable Length 80 mm
Wall Thickness 3 mm