FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Actual Dia. Range | 12.5 mm to 12.8 mm |
| Chamfer Dia. | 7.5 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell 420-560 HV30 |
| Length | 100 mm |
| Material | Steel |
| Min. Chamfer Length | 2 mm |
| Nominal Dia. | 12 mm |
| Pin Diameter | 12 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Rockwell Hardness | Hv30 420-560 |
| Shank Length | 100 mm |
| Standards | D1481, Iso8752 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 100 mm |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- WOODHEAD 1200740062 7R3A00A19F030 Female Receptacle, 3 Pole, 3 Feet Length, 22/1
- MAIN FILTER INC. MF0852025 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 10.23 Inch Height
- GRAINGER M14020.100.0001 Weld Nut, M10x1.5 Thread Size, Hex Base, 18.7344mm Base Lg., 17mm Base Wd., Steel
- MCR SAFETY 9693PUXXL Cut-Resistant Gloves, 2Xl, Ansi Cut Level A2, Palm, Dipped, Polyurethane
- EATON FHMVD24B Universal Handle Mechanism, Rotary/Lock-Off Handle/Operation
- THERN 5FT25X-M1X Stationary Davit Crane, 2800 lbs. Capacity, with Spur Gear Hand Winch, Epoxy Gray Finish
- POLY-PLANAR MA7065 Outdoor Speakers White/Graphite 3 Inch Depth PR
- WATTS FRK 880V-RT 2 1/2-3 905227 Total Rubber Part Kit, 2 1/2 And 3 Inch Size
Explore More
- DAYCO
- ELMA ULTRASONICS
- FOAMGLAS
- KEYSHAFT
- AJAX TOOL WORKS
- Invertible Fork Manual Material Lifts
- Stand Slip Rolls
- Fan Coil Thermostats
- Yard Ramps
- Gasket Sealants And Makers
- KRYTOX GPL 225 Series Anti Corrosion Grease
- COTTERMAN Welded Steel Dock Ladders
- COTTERMAN F Series Steel Fixed Ladders
- DEVILBISS Conventional Spray Guns
- OMRON Panel Mount Cross Roller Plunger Actuator Snap Switch
- DIXON Smooth Bore Hoses
- SPEARS VALVES CPVC Electro Actuated Compact 2000 Ball Valves, Socket, EPDM
- ULTRATECH Ultra Containment Wall M2 Corner Sections
- DEHN PHE III ZK Indicators with Test Prod
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39100.120.0100 Spring Pin, 12mm Nominal Dia., Steel, 12.5mm To 12.8mm Actual Dia. Rng, 100mm Lg.
€58.93 /pack
