GRAINGER M39100.120.0100 Spring Pin Slotted 12X100Mm, 10PK | AH7XFU 38DW18
GRAINGER M39100.120.0100 Spring Pin, 12mm Nominal Dia., Steel, 12.5mm To 12.8mm Actual Dia. Rng, 100mm Lg.
Item: AH7XFUModel: M39100.120.0100Cross Ref: 38DW18
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 12.5 mm to 12.8 mm
Chamfer Dia. 7.5 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 100 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 2 mm
Nominal Dia. 12 mm
Pin Diameter 12 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 100 mm
Type Slotted
Usable Length 100 mm
Wall Thickness 2.5 mm