GRAINGER M39100.100.0090 Spring Pin Slotted 10X90Mm, 10PK | AH7XFG 38DW07
GRAINGER M39100.100.0090 Spring Pin, 10mm Nominal Dia., Steel, 10.5mm To 10.8mm Actual Dia. Rng, 90mm Lg.
Item: AH7XFGModel: M39100.100.0090Cross Ref: 38DW07
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 10.5 mm to 10.8 mm
Chamfer Dia. 6.5 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 90 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 2 mm
Nominal Dia. 10 mm
Pin Diameter 10 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 90 mm
Type Slotted
Usable Length 90 mm
Wall Thickness 2 mm