GRAINGER M39100.100.0040 Spring Pin Slotted 10X40Mm, 25PK | AH7XFA 38DW01
GRAINGER M39100.100.0040 Spring Pin, 10mm Nominal Dia., Steel, 10.5mm To 10.8mm Actual Dia. Rng, 40mm Lg., Pln
Item: AH7XFAModel: M39100.100.0040Cross Ref: 38DW01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 10.5 mm to 10.8 mm
Chamfer Dia. 6.5 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 40 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 2 mm
Nominal Dia. 10 mm
Pin Diameter 10 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 40 mm
Type Slotted
Usable Length 40 mm
Wall Thickness 2 mm