GRAINGER M39100.100.0020 Spring Pin Slotted 10X20Mm, 50PK | AH7XEW 38DV96
GRAINGER M39100.100.0020 Spring Pin, 10mm Nominal Dia., Steel, 10.5mm To 10.8mm Actual Dia. Rng, 20mm Lg.
Item: AH7XEWModel: M39100.100.0020Cross Ref: 38DV96
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 10.5 mm to 10.8 mm
Chamfer Dia. 6.5 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 20 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 2 mm
Nominal Dia. 10 mm
Pin Diameter 10 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 20 mm
Type Slotted
Usable Length 20 mm
Wall Thickness 2 mm