GRAINGER M39100.060.0070 Spring Pin Slotted 6X70Mm, 50PK | AH7XEB 38DV78
GRAINGER M39100.060.0070 Spring Pin, 6 mm Nominal Dia., Steel, 6.4 mm To 6.7 mm Actual Dia. Rng, 70 mm Lg.
Item: AH7XEBModel: M39100.060.0070Cross Ref: 38DV78
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 6.4 mm to 6.7 mm
Chamfer Dia. 3.9 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 70 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 1.2 mm
Nominal Dia. 6 mm
Pin Diameter 6 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 70 mm
Type Slotted
Usable Length 70 mm
Wall Thickness 1.25 mm