GRAINGER M39100.050.0018 Spring Pin Slotted 5X18Mm, 100PK | AH7XDA 38DV54
GRAINGER M39100.050.0018 Spring Pin, 5 mm Nominal Dia., Steel, 5.4 mm To 5.6 mm Actual Dia. Rng, 18 mm Lg.
Item: AH7XDAModel: M39100.050.0018Cross Ref: 38DV54
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 5.4 mm to 5.6 mm
Chamfer Dia. 3.4 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 18 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 0.9 mm
Nominal Dia. 5 mm
Pin Diameter 5 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 18 mm
Type Slotted
Usable Length 18 mm
Wall Thickness 1 mm