GRAINGER M39100.045.0020 Spring Pin Slotted 4.5X20Mm, 100PK | AH7XCR 38DV46
GRAINGER M39100.045.0020 Spring Pin, 4.5mm Nominal Dia., Steel, 4.9mm To 5.1mm Actual Dia. Rng, 20mm Lg.
Item: AH7XCRModel: M39100.045.0020Cross Ref: 38DV46
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 4.9 mm to 5.1 mm
Chamfer Dia. 2.9 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 20 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 0.8 mm
Nominal Dia. 4.5 mm
Pin Diameter 4.5 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 20 mm
Type Slotted
Usable Length 20 mm
Wall Thickness 1 mm