GRAINGER M39100.035.0030 Spring Pin Slotted 3.5X30Mm, 100PK | AH7XBV 38DV26
GRAINGER M39100.035.0030 Spring Pin, 3.5 mm Nominal Dia., Steel, 3.8 mm To 40 mm Actual Dia. Rng, 30 mm Lg.
Item: AH7XBVModel: M39100.035.0030Cross Ref: 38DV26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 3.8 mm to 40 mm
Chamfer Dia. 2.3 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 30 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 0.6 mm
Nominal Dia. 3.5 mm
Pin Diameter 3.5 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 30 mm
Type Slotted
Usable Length 30 mm
Wall Thickness 0.75 mm