GRAINGER M39100.030.0030 Spring Pin Slotted 3X30Mm, 100PK | AH7XBK 38DV17
GRAINGER M39100.030.0030 Spring Pin, 3mm Nominal Dia., Steel, 3.3mm To 3.5mm Actual Dia. Rng, 30mm Lg., Pln
Item: AH7XBKModel: M39100.030.0030Cross Ref: 38DV17
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 3.3 mm to 3.5 mm
Chamfer Dia. 2.1 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 30 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 0.5 mm
Nominal Dia. 3 mm
Pin Diameter 3 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 30 mm
Type Slotted
Usable Length 30 mm
Wall Thickness 0.6 mm