GRAINGER M39100.025.0020 Spring Pin Slotted 2.5X20Mm, 100PK | AH7XAR 38DU99
GRAINGER M39100.025.0020 Spring Pin, 2.5mm Nominal Dia., Steel, 2.8mm To 2.9mm Actual Dia. Rng, 20mm Lg., Pln
Item: AH7XARModel: M39100.025.0020Cross Ref: 38DU99
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 2.8 mm to 2.9 mm
Chamfer Dia. 1.8 mm
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 20 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 0.4 mm
Nominal Dia. 2.5 mm
Pin Diameter 2.5 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 20 mm
Type Slotted
Usable Length 20 mm
Wall Thickness 0.5 mm