GRAINGER M39100.015.0006 Spring Pin Slotted 1.5X6Mm, 100PK | AH7WZT 38DU77
GRAINGER M39100.015.0006 Spring Pin, 1.5mm Nominal Dia., Steel, 1.7mm To 1.8mm Actual Dia. Rng, 6mm Lg., Pln
Item: AH7WZTModel: M39100.015.0006Cross Ref: 38DU77
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Actual Dia. Range 1.7 mm to 1.8 mm
Chamfer Dia. 1.1 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Hardness Rockwell 420-560 HV30
Length 6 mm
Material Steel
Min. Chamfer Length 0.25 mm
Nominal Dia. 1.5 mm
Pin Diameter 1.5 mm
Pin Type Slotted
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 6 mm
Standards D1481, Iso8752
System Of Measurement Metric
Type Slotted
Usable Length 6 mm
Wall Thickness 0.3 mm