FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dia. Tolerance | M6 |
| Dimensional Standards | Din 7979D |
| Display Qty | 10 |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell 60 +/-2HRC |
| Length | 32 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 12 mm |
| Pin Type | Pull Out |
| Rockwell Hardness | C60 |
| Shank Length | 32 mm |
| Size | M6 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 86A203MP SS 3 Pcs Full Port Ball Valve with Positive Material Identification 1/2 Inch Size, 2 x Socket Weld
- GRAINGER 11158 Threaded Rod, 7/8 In - 9 Thread Size, SS, 12 ft. Lg., Gr. 316, Plain, Coarse
- MAIN FILTER INC. MF0202099 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 25.55 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0880303 9800EAH204N3 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 12.99 Inch Height
- GROVE GEAR EL8210096.00 EL-BM821-100-R-140 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
- EATON E51KT7210 Fiber Optic Cable, Duplex Forward Viewing, 120 Inch Long
- GRAINGER SC2212025-100P Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Std, 25 mm Lg., 12 mm Head Ht.
- CLE-LINE C62084 Three-Piece Hand Tap Set, 5/8 Inch Size-18 Tap Thread Size, 1 13/16 Inch Thread Length
Explore More
- HEMCO
- KEYSHAFT
- KURIYAMA
- ZAI
- BUCHER HYDRAULICS
- Keyway Broach Bushings
- Shallow Well Jet Pumps
- Rod Hangers
- Fume Extractors
- Threaded Body Cylinders
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- KRYTOX GPL 223 Series Anti Corrosion Grease
- NORTH BY HONEYWELL RU6500 Series Silicone Full Facepiece Respirators with 5 Point Harnesses
- LEATHERHEAD TOOLS S.E.T. Ultra Force Breacher Bars
- CLEVELAND Helical Flute Thread Mills
- BILLY GOAT Cables
- DUFF-NORTON XT Series Linear Actuators
- BALDWIN ESTATE 5145 Roses
- SANDPIPER Rod, Diaphragm
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39090.120.0032 Dowel Pin, General, 32 mm Lg., 12 mm Pin Dia., Rockwell 60 +/-2HRC, Plain, Steel
€38.60 /pack
