FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dia. Tolerance | M6 |
| Display Qty | 100 |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell 60 +/-2HRC |
| Length | 8 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 5 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Rockwell Hardness | C60 |
| Shank Length | 8 mm |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- BUSSMANN LP202206
- VERMONT GAGE 141171050 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.7105 Inch Size
- MARTIN SPROCKET 8652 Impact Socket, SAE, 6 Point, 1 1/2 Inch Drive, 1 5/8 Inch Size, Alloy Steel
- SLOAN 3301143 A-1050-A Diaphragm Kit Use With AC3AFM
- LYNDEX-NIKKEN 100-045 Collet, Round Face, 45/64 Inch Size
- GRAINGER BULK-FS-F7-30 Wool Felt Strip, 1/2 Inch Width x 10 ft Length, 1/8 Inch Thick, F7
- DDS 16019015SF Rotary Shaft Oil Seal, Sf, Nitrile, 160 mm ID, 190 mm Od, 15 mm Width
- APOLLO VALVES LD14103SN11A International Lugged Butterfly Valve with SS Disc, Buna-N Seat, SS Shaft, 10 Position Handle 3 Inch, 2 x Lug Type
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Tool Boxes and Chests
- Relay Accessories
- Cotter Pins
- Welding Gun Adapters
- Thread Turning Tools
- SALISBURY Class 2 Molded Sleeves
- ANSELL 08-352 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Premium Work Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 582CS-N Y Strainers
- ANVIL ASNS Series Clamping Nuts Without Spring
- SMC VALVES Bulkhead Union
- HOFFMAN Type 4 Two Door Floor Stand 3 Point Latch Enclosures
- THOMAS & BETTS KN10 Series Wire Disconnects
- BROWNING Q-D Sheaves For 8V Belts, 6 Grooves
- DEHN Sheet Steel Cases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M39080.050.0008 Dowel Pin, General, 8 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Rockwell 60 +/-2HRC, Steel, Plain
€24.36 /pack
