GRAINGER M36050.290.0001 Retaining Ring for Bores 290mm Bore Diameter | AH7WJJ 38DP44
GRAINGER M36050.290.0001 Retaining Ring, Internal, Standard, 5 mm Thk, 298 mm Grv Dia., Steel
Item: AH7WJJModel: M36050.290.0001Cross Ref: 38DP44
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Retaining Ring for Bores
Clearance Dia. 256 mm
Clearance Dia. (expanded) 256mm
Clearance Dia. Type Compressed
Finish Plain
Fits Groove Dia. 298 mm
Fits Groove Width 5.15 mm
For Bore Diameter 290 mm
For Housing Dia. 290 mm
Free Inside Dia. 305 mm
Free Outside Dia. 305 mm
Free Outside Diameter 305 mm
System Of Measurement Metric
Thickness 5 mm