GRAINGER M36050.010.0001 Retaining Ring For Bores 10Mm, 100PK | AH7WEB 38DN44
GRAINGER M36050.010.0001 Retaining Ring, Internal, Standard, 1 mm Thk, 10.4 mm Grv Dia., Steel, Plain
Item: AH7WEBModel: M36050.010.0001Cross Ref: 38DN44
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Retaining Ring for Bores
Clearance Dia. 3.3 mm
Clearance Dia. (expanded) 3.3mm
Clearance Dia. Type Compressed
Finish Plain
Fits Groove Dia. 10.4 mm
Fits Groove Width 1.1 mm
For Bore Diameter 10 mm
For Housing Dia. 10 mm
Free Inside Dia. 10.8 mm
Free Outside Dia. 10.8 mm
Free Outside Diameter 10.8 mm
Load Capacity Not Rated
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Material Quality Standards Din 472
Product Type Internal
Retaining Ring Style Standard
Ring Sub-type Standard
Ring Type Housing Ring
System Of Measurement Metric
Thickness 1 mm